511-550-250 anex-okna@wp.pl

jak-dobrac-rozmiar-oknoWybierając okna do nowego domu, wiele osób koncentruje się przede wszystkim na wzornictwie i rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Bardzo ważną kwestią jest jednak także dobranie rozmiaru okna, który będzie pasował do wielkości pomieszczenia, w którym ma być zamontowane. Jak dobrać odpowiedni rozmiar okna do budynku?
Dobranie wymiarów okien według przepisów prawa budowlanego
Minimalna powierzchnia okna mająca zapewniać dostęp światła słonecznego do wnętrza określona jest przepisami prawa budowlanego i wynosi:

  • w miejscach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, np. sypialniach, gabinetach, pokojach dziennych: 1:8 w stosunku do powierzchni podłogi;
  • w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają nie dłużej, niż 2h/tydzień, np. piwnica, strych, kotłownia: 1:12 w stosunku do powierzchni podłogi.

Podane liczby stanowią absolutne minimum. Oczywiście w większości przypadków w pokojach dziennych wybiera się okna o większym rozmiarze, aby zapewnić lepszy dostęp światła słonecznego. Zazwyczaj, w zależności od wymiarów pokoju, jest to stosunek 1:6 lub 1:4 do wymiarów podłogi.

Minimalne i maksymalne rozmiary okien

W pomieszczeniach dziennych rozmiary okien mogą mieć różne wymiary. Znamy już absolutne minimum, czy jednak określony prawnie jest też maksymalny rozmiar okna do takich pomieszczeń? W zakresie maksymalnej wielkości okna ograniczenia wynikają głównie z rozmiaru i wagi szyb zespolonych oraz materiału, z którego stworzone zostały ramy. Dla przykładu minimalna szerokość okna PCV, które może być otwierane i uchylane, aktualnie wynosi 270 mm, a maksymalna ok. 1725 mm. Minimalna wysokość okna PCV to ok. 230 mm, a maksymalna ok. 3000 mm.

Dobierając rozmiar okna otwieranego, należy uwzględnić, czy dany model ma zachowane odpowiednie proporcje obu skrzydeł.

Jak zmierzyć rozmiar okna?

Otwór na okno powinien być nieco większy od samego okna, ponieważ konieczne jest pozostawienie luzów dylatacyjnych oraz odpowiedniej odległości pomiędzy ramą a murem. Luzy powinny wynosić ok. 2-3 cm po bokach i na górze oraz ok. 5-6 cm w części dolnej, ze względu na listwę podprogową. Oznacza to, że otwór okienny powinien być ok. 7-9 cm wyższy i ok. 4-6 cm szerszy niż okno. Najprostszym sposobem określenia wymiarów okna na podstawie otworu okiennego jest zmierzenie przekątnych i dwóch prostopadłych boków otworu. Oczywiście inne będą zasady wymiarów okien nietypowych, np. w kształcie łuku lub trapezu. Takie produkty jednak produkowane są na zamówienie a wymiary ustalane indywidualnie.

Standardowe wymiary okien a niestandardowy otwór okienny

Zaleca się, aby budowniczy zapoznali się ze standardowymi wymiarami okien jeszcze na etapie tworzenia konstrukcji budynku. Dostosowanie otworu okiennego do okien standardowych znacznie ułatwi dobór modelu. Jeżeli jednak otwór okienny będzie miał wymiary niestandardowe, zawsze można dobrać okna na zamówienie, które zostaną wyprodukowane specjalnie do zleconych wymiarów.